Plasentanın Önde Gelmesi

Bebeğin eşi olarak da isimlendirilen plasentanın önde, yani doğum kanalında bebeğin önünde gelmesi durumuna plasenta previa adı verilir.

Önemi bu durumda vaginal doğumun mümkün olmamasıdır. Üstteki resimde, sağ üst köşede gösterilen durumda doğum olabilir. Çünkü, plasenta tam olarak önde değil kenardadır. Zaten bu durumda plasenta previa marginalis'ten söz edilir.

Plasentanın en tehlikeli önde gelişi, eski sezaryen yerine yapışmış olan plasentadır. Bu durumda sıkıntı plasentanın önde gelmesinden çok, yapıştığı yerden normalde olması gereken gibi kolayca ayrılmak yerine, parçalanarak çıkması, dolayısıyla bazı parçalarının yapışık kalması durumudur. Plasentanın insersiyon anomalileri denen bu gruptaki hastaların (plasenta akreta, inkreta, perkrata) sezaryenlerinin tam donanımlı hastanelerde yapılması gereklidir. Çünkü, doğum sonrası kanama ciddi tıbbi işlemler gerektirebilir. Hatta rahimde durdurulamayan kanama nedeniyle rahimin ameliyatla alınması hastanın sağ kalabilmesi için son çare olabilr.