Tüp Bebek Ekibi Ne Diyor?


Bundan sonra ne yapmalı kararında Tüp-Bebek ekibi de yol gösterici olabilir. Süreç boyunca elde ettikleri bilgiler birikmiştir. Yumurta ve sperm elde edilmesi aşamasındaki zorluk veya kolaylığa, yumurta ve spermlerin laboratuvar ortamındaki performanslarına yakından şahit olmuşlardır. Eski tecrübeleri ile kıyaslayarak tekrar denemenin mümkün olup olmayacağı konusunda tavsiyelerde bulunabilirler.

Ama işte yine bir güven ihtiyacı... Her ekip ister ki olabildiğince çok hastası gebe kalsın. Kalamayanlar tekrar denediğinde gebe kalsın. Ayrıca her merkez ister ki daha çok cirosu olsun... Şimdi... Tekrar deneme konusundaki tavsiye veya ısrar samimi bir cesaretlendirme mi?  Bu mutlu sona çok yaklaşmış olan kişiye "Hadi, az daha gayret!" mi demek? Yoksa standart kapitalist sistemin müşteri toplama, kaybetmeme, ciro yükseltme kaygısı mı?

Nasıl ölçersiniz? Yok ki bir objektif ölçüsü... Herkes hayatını çok güvenip hep aldanmak ile hiç güvenmeyip hiç aldanmamak arasında seçtiği bir yerlerde yaşıyor. Üstelik her zaman da sabit değil, bazen o uca yaklaşıyor, canı yanınca öbür uca yaklaşıyor. Siz de nasıl yaşıyorsanız, ona göre bir karar vereceksiniz...