Randevu


Hiç "Hasta gelir mi gelmez mi?" kaygısı yaşamayan eski hocalarımız kadar olmasa da, şanslı hekimlerden birisiyim. Çalışma için ayırdığım zamanım hiç boş kalmadı. Bu yüzden, "Mesleğimde çok uzun süredir sadece sevdiğim alanlarda çalışabilme lüksünü yaşıyorum." diyebiliyorum. 

Bu da bana bazı konularda yoğunlaşma imkanı verdi.

Ayrıntılı Ultrason Muayenesi: 530 510 71 00 Uzman olarak Ondokuz Mayıs Üniversite'nde çalışmaya başladığımda Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı'nda ultrasonografi cihazı yoktu. Ben Cerrahpaşa'da o sıralar yurt dışında bu eğitimi almış birkaç hocamızın sayesinde bilgili ve tecrübeli olarak mezun olmuştum. Anabilim dalımıza alınan ilk ultrason cihazı ile birlikte onlarca asistanın yetişmesinde öncü oldum diyebilirim. Yetiştirdiklerim başkalarını yetiştirdi. Bundan mutluluk ve gurur duydum. Elbette yıllar içinde çok değerli meslektaşlarım, akademisyen kardeşlerim beni de geçtiler. Ama yaklaşık 30 yıldır bölgede bir referans hekim olarak on binlerce hasta muayene ettiğim, yüzlerce anomalili bebek görmüş olduğum için meslektaşlarım halen hasta sevk ediyorlar. Ben de bu şekilde sevk edilen hastaları ve 22. haftadaki rutin ayrıntılı ultrason muayenesi için kendileri beni tercih eden hastaları muayene ediyorum.

Tüp Bebek Tedavisi:  530 667 32 00 Samsun'da henüz hiç tüp bebek merkezi yokken, üniversitede bir tüp bebek merkezi kurmak için bu alana eğilmiştim. Anladıklarımı anlatabilmek için bir kitap halinde yayınladığımda yıl 1999 idi. Şimdi artık tükenmiş olan "Kısırlık Tüp Bebek Hasta Kılavuzu" isimli bu kitabımı pdf şeklinde herkese ulaşılabilir halde bu web sitemden okuyabilir veya indirebilirsiniz. Aynı yıllarda bu konuda eğitimler almaya da başlamıştım. Fakat devlet bürokrasisi ve diğer(!) nedenlerle üniversitede tüp bebek merkezini kurabildiğimizde yıl 2010 olmuştu. Kurucu mesul müdürlüğü görevimden on dört ay sonra alındıktan sonra da hiç kapısından girmedim. 2013 yılından itibaren önce part time 2018'den itibaren de full time olarak VM Medical Park Hastanesi Tüp Bebek Merkezi'nde çalışıyorum. Mükemmel bir ekip olduk. Ben kendimizi övmeyeyim. Siz değerlendirin. Daha sonra yine Medical Park Hastaneleri bünyesinde 2018'de Florya, 2020'de Pendik Hastanelerinin tüp bebek merkezlerinin kuruluşlarında rol aldım. Covid sonrası ben İstanbul merkezlerimizdeki aktif görevimi bıraktım. Her iki merkez de halen aktif ve başarılı bir şekilde çalışmaya devam ediyorlar. Ben şimdi sadece VM Medical Park Samsun Hastanesinde çalışıyorum.

Tüp bebek tedavisi adet döngüsünün başında başladığı için özellikle şehir dışından gelecek hastalarımız ilk muayene için de bu dönemde randevu alabiliyorlar. Fakat, benim birinci tercihim gelir gelmez tedavi başlamak yerine, bu dönemi beklemeden, varsa eski tetkik ve tedavi belgeleriyle birlikte ilk görüşme için randevu talep etmeleridir. Görüşme ve muayeneden sonra durum değerlendirilmesi, beklentiler, zorluklar, tedavi seçenekleri vs netleştirildikten sonra, sakin kafayla karar verildikten sonra tedaviye başlanmasıdır.     

Fonksiyonel Tıp:  539 662 00 36 Üreme sıkıntısı çeken hastalarımızın önemli bir kısmında yüzümüz gülüyor, mutlu sonuca er veya geç, zor veya kolay ulaşıyoruz. Yine önemli bir kısmında ise maalesef çabalarımız karşılıksız kalıyor, çaresiz kalıyoruz. Fonksiyonel tıp kavramı hayatıma girdikten ve Türkiye'nin önde gelen bir kurumundan aldığım eğitimlerimi tamamladıktan sonra, aslında bu grup hastaların bir kısmında yapılabilecek bir şeylerin olabileceğini düşünmeye başladım. Hatta bazı sorunların tüp bebek tedavisine gerek kalmadan da çözülebileceğini görüyorum. Fakat burada çok önemli bir etmen var: Hastanın bilgi, arzu ve kapasitesi... Eğer hasta klasik tıpta alıştığı gibi doktorum karar versin, bana da ilacımı versin veya ameliyatımı yapsın, dertlerim iyileşsin derse olmaz. Ona doğrudan tüp bebek... Yok eğer ben yapabilirim, öğrenebilirim derse o zaman f-TIP hastası olunabilir.   

Menopoz Yönetimi:  539 662 00 36 Kadın hastalıkları ve doğum uzmanı olarak 30 yılım geçti. Önceleri menopoz dönemindeki herkese hormon veriyorduk. Herkes mutluydu, ama sonra gördük ki riskler ağır bastı. Dünya korktu, biz de korktuk, bu sefer kimseye vermedik. Kadınların hayatlarının uzun bir dönemini kadınlık hormonları olmaksızın yaşamak zorunda kalmasının aslında "kader olmadığı" fonksiyonel tıp bakışı ile yeniden hayat buldu. Bu alanda da zevkle çalışabileceğimi düşünüyorum. Şimdilik hatır için tek tük yaptığım bu takipleri bundan sonra daha çok hastaya uygulamak istiyorum. Ama... Fonksiyonel tıbbın diğer alanlarında olduğu gibi, hasta öğrenmek arzusunda olacak, yaşamını değiştirecek azmi ve kapasitesi olacak. Yoksa olmaz...  

Lütfen dikkat! Bu telefon numaraları çağrı merkezi telefonları değildirler. Mesai saatlerinde aktif çalışan, karşılarındaki hastalarla görüşen sekreterlerin telefonlarıdır. Yani hemen cevap veremeyebilirler. Bu yüzden, WhatsApp'tan yazarsanız, yardımcılarım ilk fırsat bulduklarında size dönerler. Mesai dışında da yazdığınızda ilk uygun zamanda cevaplamaya çalışırlar. Teşekkürler...