Down Sendromu terörü!

"Bebeğimin zekâ testi bozuk çıktı." kadar normalden sapmış bir algı... Ya da: "İkili testimde veya üçlü testimde Down Sendromu riski yüksek çıkmış." gibi konuyu doğru algılamış bir başka çift. Ya da bu iki uç arasında değişik algılarla başvuran yüzbinlerce çift.

Hepsinin ortak özelliği panik halinde bir aile... Bu konuyu duyduğundan beri gözüne uyku girmemiş, kiminin gözleri ağlamaktan şişmiş.

"Sakin olun" diyoruz. Ortada bir sorun veya hastalık yok. Sadece bir ihtimal var. Hayatın her aşamasındaki ihtimaller gibi... Doğmamış her bebek bizim için kapalı bir kutudur. Ultrasonla anlayabileceğimiz anomaliler olabileceği gibi bizim becerip göremediklerimiz de olabilir, teknik olarak mümkün olmadığı için kimsenin göremeyecekleri de olabilir. Tamamen sağlıklı doğduktan sonra ilerideki günlerde, aylarda yıllarda ortaya çıkabilecek hastalıklar da olabilir.

Bu testlerle size söylenen bebeğinizin sadece Down Sendromu olması ile ilgili bir risk rakamıdır. Örneğin Türkiye'de yaşayan birisi iseniz trafik kazasından ölme ihtimaliniz 1/6000'dir, yani altıbin kişiden biri olarak siz de trafik kazasından ölebilirsiniz demektir. Şimdi bu rakamı duydunuz diye artık geceleri sabaha kadar uyuyamayacak mısınız? Veya artık arabaya binmeyecek misiniz? Yaya bile olsanız yola çıkmayacak mısınız? 

Herkesten ayrı uhrevi ayrıcalıklarınız yoksa(!) sizin de bebeğinizin Down Sendrom'lu doğma ihtimali var. Az ya da çok. Öğrenmek ister misiniz? Öğrenirseniz ne yaparsınız? Bana sorulduğunda anlattıklarımı dilimin döndüğünce aşağıdaki videolarda paylaşmaya çalıştım. Umarım kimseyi yönlendirmeden, herkesin kendi doğrusunu (saygıdeğer doğrusunu) bulmalarına yardımcı olur.

Bu arada 2013 yılı başlarından itibaren Türkiye'de uygulanmaya başlanmış olan Anne Kanından Bebeğin Down Sendromu olup olmadığını belirlemek için yapılan test hakkında da yeni bir bölüm yazma gereği doğdu. Sonraki sayfada bu konuya ait kişisel görüşlerimi bulabilirsiniz.

Bizim hekimler olarak görevimiz kendi değer yargılarımızla karıştırmadan sizlere durumu açıklamaya çalışmak ve sizin doğru bulduğunuz yolda yardımcı olmak. Binlerce anomali görmüş, yüzlerce amniyosentez yapmış bir hekim olarak "doğrusu budur herkes de böyle yapmalıdır" deme hakkını halâ kendimde göremiyorum.

Vaktiniz olursa iki videoyu da izleyin derim. Kimsecikleri yargılamadan, sizin gibi düşünmeyenleri ötekileştirmeden...  

Amniyosentez hakkında karar vermeden önce Down Sendromu hakkında daha fazla bilgi edinmek isterseniz http://www.downturkiye.com adresini ziyaret edebilirsiniz...