Bebeğin üç iç boşluğundan (karın, göğüs, kalp) en az ikisinde aşırı sıvı toplanması ve bu arada da ciltaltının da su toplaması sonucu bebeğin aşırı şişmesine hidrops fetalis adı verilir.

Ya immün hidrops, ya da non-immün hidrops olarak iki gruba ayrılır.

İmmün hidrops kan uyuşmazlığının ileri aşamasında gelinen son noktadır. Anne Rh Negatif, baba Rh Pozitif ise ve tekrarlayan gebelikler veya kan almalar nedeniyle aşırı duyarlık oluşmuşsa bebeğin ölüme çok yaklaştığı bir süreçtir. Anne karnında kan değişimi ile bebeklere bir şans verilebilir. Doğum yaptırılabilecek kadar büyük bebekse zaten bir an önce doğum yaptırıp yenidoğan ekiplerine bebeğin teslim edilmesi en doğru yol olacaktır.

Non-immün hidrops ise, kan uyuşmazlığı olmadan bu durumun ortaya çıkmasıdır. Neden olabilecek hastalıkların uzun bir listesi vardır. Akademik amaçlı olarak neden araştırılabilir. Nadiren de bulunabilir. Ama doğrusunu isterseniz, sadece kalpte ritm bozukluğu durumlarında ritmi ilaçla düzeltebilirsek tedavi imkânı doğabiliyor. Onun dışındaki uzun listeden bulabildiğimiz nedenleri maalesef tedavi edemediğimiz için benim kendi kanaatimce bu araştırmaların hastalarımıza doğrudan bir yararı olmuyor.

Sonuçta hidrops aşamasına kadar gelmiş bir bebek için durumun çok ağır olduğunu söyleyebilirim.

Herhangi bir hidrops durumunda yapılması gereken standart bir yöntem olmadığını, her olgu için anne-baba adaylarının kendi hekimlere danışarak süreci beraber yaşamalarını doğru bulduğumu da vurgulamalıyım.