Erkek İnfertilitesi (f-TIP)

Sperm sayısı azlığı, yavaşlığı veya hareketsizliği, şekil bozuklukları spermin dölleme yeteneğinin azalmış olduğunu gösterebilir. Fakat, bu özelliklerin tamamen normal olması gebelik oluşmaması konusunda erkek faktörünün olmadığı anlamına gelmez. Hatta, ileri sperm fonksiyon testleri olarak kullanılan, DNA fragmantasyon testleri veya ROS analizleri bile spermin dölleme yeteneği konusunda sadece bir fikir verebilirler, kesin bir bilgi veya hüküm veremezler. 

Spermin kesin sınavı yumurta hücresine mikro-injeksiyon yapıldıktan sonra anlaşılır. Eğer süreç doğumla sonuçlanırsa sperm yeterli demektir. Yok eğer döllenme olmazsa, veya embriyo beşinci güne kadar ulaşamazsa, hatta gebelik olup düşükle sonuçlanırsa, bunlardan yumurta kalitesi sorumlu olabileceği kadar sperm kalitesi de sorumlu olabilir.

Biz bu yüzden uzunca bir süredir, tüp bebek tedavisi ile arzu ettiğimiz sonuca ulaşamadığımızda, sperm testinde anormallikler olanlara da, olmayanlara da yeni bir denemeden önce genel sağlık önerilerini içeren bir kür öneriyoruz. Sorun daha çok yumurta kaynaklı olsa bile, belki de spermin dölleme yeteneğindeki bir kademelik artış, orta kalitedeki bir yumurtayı bile dölleyerek gebelik oluşturabiliyor. 

Aynı durumun azoospermi olgularında da geçerli olduğuna şahit oluyoruz. Özellikle kriptozoospermi (virtual azoospermi) denen, kabaca bakıldığında azoospermi olarak değerlendirilebilen ama, dikkatle ve özenle tüm sıvı incelendiğinde çok az sayıda da olsa sperm görülen hastalarda bugüne kadar önerdiğimiz kürlerin olumlu etkisi olduğu kanaatindeyiz.

Aslında el yordamıyla adım adım geliştirdiğimiz ve "kür" dediğimiz bu öneriler, "Sigara bırakmak, spor yapmak, paketli gıdalardan uzak durmak vs gibi yaşam tarzı değişiklikleri... Ve bunların yanı sıra, daha önce yararını gözlediğimiz bitkisel destekler.... Örneğin zerdeçal, çörek otu, tarçın vs..."

Fonksiyonel tıp açısından bakışım geliştikçe, bu bizim "kür" dediğimiz yöntemin, f-TIP'ın amatör bir versiyonu olduğunu fark ettim.

Öyle olunca da, f-TIP hasta takiplerine bu grup hastaları da almaya karar verdim.

Sadece tüp bebek tedavisinde sonuç alamadıklarımız değil, tüp bebek tedavisine hazırlık için... Ve belki daha önemlisi tüp bebek tedavisine gerek kalmamasını ümit ve tercih edenler... Tüp bebek tedavisine sıcak bakmayanlar... Buyurun, fonksiyonel tıp randevusu isteğinizi yazın... 539 662 00 36

Fakaaat! Burada büyük bir fakat... 

"Ben fonksiyonel tıp hastası olarak geldim." diyebilecek olanlarla yola çıkmak isterim. Zaten okumuş, epeyce öğrenmiş, gerekli azmi, kararlılığı ve kapasiteyi gösteren adaylar ile... fonksiyoneltipportal.com sitesindeki formları doldurmuş olması önemli bir kademedir mesela... 

1. Beslenme konusunda "Gerekli olursa, unu şekeri kesebilirim, öğün aralarını açabilirim, yasaklara uyarım, sevmesem de yararlı dediklerinizi yiyebilirim." demeli mesela...
2. Spor/egzersiz konusunda "Yormayın beni." dememeli.
3. Uyku önemli dediğimizde, "Hıı, hıı..." deyip bildiğini yapmamalı.
4. Stres konusunu bir şekilde çözmeli, "Ellemeyin, ben asabiyim, bu yaştan sonra huyum değişmez!" dememeli.
5. Hepsi belki olur ama "Sigarama, içkime karışmayın! hiç dememeli.

"Yok arkadaş, ben delikanlı adamım, sıkıya gelemem." diyorsa seçilecek yol tüp bebek tedavisi o zaman... Şansı yaver gider de gebelik olur da, doğumla sonuçlanırsa, delikanlı bir "baba"mız daha olur. Mutlu mesut, bildiği gibi yaşamına devam eder. Biz de mutlu oluruz...

Sonuç alamazsak, yukarıdakileri tekrar gözden geçiririz, tekrar düşünürüz. Belki yeni kararımız farklı olabilir...